Çalışmanın Özeti

Kelime ağları, bir dildeki kelimeler arasındaki bağlantıları, eş anlam kümeleri oluşturarak ve bu kümeleri birbirine çeşitli anlamsal bağıntılar ile bağlayarak temsil eden bir çizge veri yapısıdır. Doğal dil işleme alanındaki en yaygın bilinen kelime ağı WordNet 1990 yılında İngilizce için oluşturulmuşken, Türkçe için en kapsamlı ağı, 2018 yılında oluşturulan KeNet’tir. Bildiğimiz kadarıyla, içinde 80.000 eş anlam kümesi ve 25 farklı anlamsal bağlantı bulunan KeNet için şu ana kadar geliştirilen bir kullanıcı arayüzü yoktur.

Bu çalışmada, KeNet çizgesinde, anlamsal bağlantıları kullanarak eş anlam kümeleri arasında çevrimiçi olarak gezinmeyi sağlayan bir arayüz sunuyoruz. Bu arayüz sayesinde, bir söz öbeği KeNet’te aranabilir ve eş anlam kümeleri arasındaki üst/alt anlam, parça-bütün ilişkileri gibi ilişkiler kullanılarak KeNet üzerinde gezilebilir. Ayrıca, herhangi bir eş anlam kümesinin, varsa, İngilizce karşılığının kimliği de görüntülenebilir ve bu kümeye WordNet’e ait internet sayfasından erişilebilir.

 

Çalışmanın Sonuçları

Bu çalışmada WordNet için tasarlanan arayüzden yola çıkarak Türkçe kelime ağı KeNet için bir arayüz geliştirilmiştir.

  • KeNet nedir ve KeNet oluşturulurken kullanılan kaynaklar nelerdir?

    KeNet, Türkçe için yapılmış kapsamlı bir kelime ağıdır. Sıfırdan Türk Dil Kurumunun Güncel Türkçe Sözlüğü kullanılarak hem manuel hem de otomatik olarak bir kelime ağı oluşturulmuştur.

  • KeNet arayüzü nedir ve KeNet ne işe yarar?

    KeNet arayüzü, kelime ağında temel gezinme yöntemlerini desteklemek için tasarlanmış bir arayüzdür. Bu arayüz kullanılarak, bir sözcüğün dahil olduğu eş anlam kümelerindeki diğer kelimeler ve kümenin çizge yapısında giriş bölümünde sıralanan herhangi bir ilişki ile bağlı olduğu eş anlam kümeleri görüntülenebilir.