blog image

Yazılımın Özgür Dünyası Açık Kaynaklı Yazılım (Open Source Software) Nedir?

Neredeyse tüm yazılımlar bir kaynak koddan (source code) meydana gelmektedir. Programcılar Kaynak kodlarını oluşturmak için farklı program dilleri kullanırken, Derlemeli diller (C, C++, Java, Pascal) ile kodu çalıştırılabilir hale getirirler.  Kaynak kodlar aracılığıyla yazılımcılar programı tekrar modifiye edip geliştirebilirler. Açık Kaynaklı Yazılım (Open Source Software) programcıların kaynak kodlarını erişimi açık olarak kaynak kodlarının paylaşılmasıdır. Bu özelliğiyle açık kaynaklı yazılımlara, yazılımcılar arasında özgür yazılım da denmektedir. Açık Kaynaklı Yazılım ( Open source software) sadece programcılar için değil yazılımlar ilgilenen herkes için kendilerini geliştirmek adına çok önemlidir. 

En iyi bilinenler açık kaynak yazılımlar Linux, Open Office, GNU, Debian‘dır.

Açık Kaynaklı Yazılım ve diğer yazılım türleri arasındaki en temel fark kapalı yazılımlarda (closed software) kodların erişiminin açık olmamasıdır. Bununla beraber yazılımının lisansların yasal şartları önemli açıdan birbirinden farklıdır. Kapalı yazılımlara Microsoft Office ve Adobe Photoshop gibi büyük yazılımları örnek verilebilir.

Açık Kaynaklı Yazılım Kullanmak Programcılara Ne Kazandırır?

Programcılar özgürce kullandıkları kodları değiştirebilirler. Değiştirilen kodların kontrolünü ve incelemesini yaparak istedikleri modifikasyonu yapabilirler. Açık yazılım kullanmak programcılara ve kullanıcılara kontrol etme imkanı sunar. 

Açık kaynaklı yazılım kullanmak programcılar, öğrenciler ve yazılım alanına ilgi duyanlar için kendilerini geliştirmek için engin bir deniz gibidir. Genel erişime açık olması yazılıma ilgili kişilerin kolayca ulaşıp, yazılımı daha iyi kavramlarına olanak sağlar. Hatta yorum yapma ve kodlar üzerinde tartışma hataların düzeltilmesi ve programın çok iyi olarak geliştirilmesinde oldukça önemlidir.

Bunların yanında, uzun soluklu projeler ve büyük şirketlerde açık kaynaklı yazılım kullanmak daha çok tercih sebepleri olmaya başlamıştır. Güvenlik ve dayanıklılığı ile açık kaynaklı yazılımlar günümüzde büyük çözümler sunmaktadır. Erişime açıklığı sayesinde, yazılımcılar en küçük hataları ve güvenlik açıklarını tespit edip programı geliştirebilirler.

Starlang Yazılım olarak geliştirdiğimiz açık kaynak ve ücretsiz ulaşabileceğiniz 6 farklı Türkçe doğal dil işleme kütüphanesi ile metinsel verilerinizi yapılandırabilirsiniz.